Annelerin duymaya ihtiyaç duyduğu 25 sihirli cümle

Erken doğum yapan prematüre bebek sahibi annenin duymaya ihtiyaç duyduğu 25 sihirli cümle.
Prematüre bebek dünyaya getiren bir anne fiziksel bir hasar almış gibi görünmesede ruhsal duygusal olarak çok ciddi yaralara sahiptir. Bu nedenle çevresindekiler ve sevdikleri ona ne yapacaklarını ve ne söz söyleyeceklerini bilmezler.

Oğlum 4 ay erken dünyaya getirdiğimde kendime acıma duygum öyle derindi ki, telefonda hatırımı sormak için arayan dostlarımın ‘”nasılsın” sorusunu adeta bir hakaret, sorgulama, suçlama gibi algılayıp hiç dinmeyen göz yaşlarıma boğulma etkisi yapıyordu. Zira erken doğum yapmış bir anne nasıl olabilirdi ki, elbette çok üzüntülü ve kötü hisseder .

Bu travmatik ve anormal dönemde anneden normal davranmasını kimse beklememli. Özellikle doğumdan sonraki ilk 4 hafta anne adeta suni solunum yaparak yaşayan komadaki bir cansız varlık gibidir. Annenin hissettiği başarısızlık ve derin acıya empati yapmak mümkün değildir, bu nedenle  “seni anlıyorum” teselli ifadesi de çoğu zaman ters etki yapmaktadır.

Diğer yandan annenin bu zor dönemde yalnız bırakılmaması gerekmektedir .

Prematüre bebek annesinin öncelikle en çok tarafsız, yargısız sadece dinlenmeye ihtiyacı vardır.
Prematüre bebek annesinin bu yol kazasında yaşadığı duyguyu tekrar tekrar anlatmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle yakınlarının “anlatma, üzülürsün” türünden geçiştirmeleri anneyi iyi hissettirmeyecektir.

Prematüre bebek sahibi anneye destek olmak için duygularını ifade etmesine izin vermelisiniz. Uygun bulduğunuz zamanlarda aşağıda yer alan 25 sihirli cümlelerden bir iki tanesi ile anneyi desteklemeyi deneyebilirsiniz.

1.Erken doğum senin suçun değil.

2.Bebeğin için en büyük mutuluk onu çok seven, sabırla büyümesini bekleyen anne babasının olması.

3.Kesinlikle kendini suçlamamalısın.

4. Sen harika annesin ve hep öyle olacaksın.

5. Bebeğin doğum zamanına bizler karar veremiyoruz, bana göre tanrı neyi nasip ederse onu yaşarız.

6.İnanmak tek çare olunca, insan ne kadar güçlü olduğunu görüyor. Bebeğin için güçlü olmak zorundasın.

7.Beğendiğin bebek kıyafetini almalısın, içinden geldiği gibi odasının hazırlıklarını tamamlamasın.
Bebeğin eve gelecek, buna her gün inanmalısın. Geçmişi geri getirmek mümkün değil, kalbini ferah tut. Herşeyin iyi olacağına inanmalısın, bebeğinin en çok buna ihtiyacı var.

8. Hastanede bebeğin ile ilgili sana söylenenleri , annelik içgüdülerini dinleyerek değerlendirmelisin. Bebekler istatistiki bilgi değildir. Her bebek milyarlarca olasılığın bir sonucu olarak ailesinin güçlü genlerine sahip olarak dünyaya gelir. Bebeğini hiçbir başka prematüre bebek ile karşılaştırmamalısın.

9. En küçük şeyler için şükretmelisin. Eğer küçük şeyleri seversen büyük olurlar. Bunu senden daha iyi kimse bilemez.

10.Hayat hiçbir zaman kolay olmadı. Hayat olduğu gibidir ve zorluklar da hep vardır. Senin de prematüre bebeğin gibi zorluklar ile mücadele etmen gerekmekte.

11. Tüm bebekler ister prematüre ister zamanında doğsun, anne ve babalarına birşey öğretmek için dünyaya geliyorlar. Bazen hiçbir şeyin kontrölünün bizde olmadığını, bazen sabretmeyi, bazen şükretmeyi ve bazen de güçlü olmayı öğretiyor bebekler bize.

12. Anne iyi olursa bebek de iyi olur. Anne ile bebek arasındaki bağ devam ediyor ve bebek anneyi hissediyor. Bebek hastaneden çıktıktan sonra bir ömüre hazırlanmak için anne ve babasına ihtiyaç duyar. Bebeğin için kendine iyi bakmak zorundasın.

13. Bu durum kesinlikle senin suçun değil.

14. Seni seven hiç kimse bu durum için seni sorgulamıyor, sende kendini sorgulama. Hayatta herşeyin bir cevabı yoktur.

15. Unutma her karanlık gecenin, aydınlık bir sabahı vardır.

16.Hastanede bebeğine uygulanan testler, bebeğine daha iyi bakım uygulanması için gerekli bilgiler elde etmek için yapılır. Korkma, yenidoğan tıp teknolojisi artık çok gelişti.

17. Bugüne gelene dek ne zorluklardan geçti bebeğin. Herşey iyi olcak, geleceğe odaklan. Sil göz yaşlarını, bebeğin için kendini toplarlamalısın.

18. Ağlayabilirsin, ağlaman çok normal. Bu anormal koşullarda senin anne olarak yaptığın herşey çok normal. Senden normal davranmanı kimse beklemiyor.

19.Erken doğumun yarattığı şok nedeniyle hayal ve kalp kırıklığı yaşaman normal. Ancak kendini onarmak, tedavi etmek ve tekrar normale dönmek için zorlamalısın. Ancak umutlu olursan bu durumun üstesinden gelebilirsin. Prematüre bebekler çok güçlü.

20. Bir çok iyi prematüre bebek örneği var neden senin de bebeğin iyi örneklerden biri olmasın ki.

21. Her ne olursa olsun, kabul etmesi çok zor da olsa emin ol ki olanlar senin suçun değil. Lütfen kendini suçlama, özellikle kötü günlerde. Hayata “keşke” diye, zamanı geriye getirme şansımız yok. Prematürelik çok yaygın olarak gerçekleşiyor, yalnız değilsin.

22. Hastane günleri bir gün geride kalacak ve bebeğin eve gelecek, o gününün geleceğinden emin ol. Yenidoğan yoğun bakım günleri elbet bir gün bitecek.

23. Şimdi sana öyle gelmiyor olsada, hayat senin için tekrar normal günlerine geri dönecek.

24. İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde ve en iyi şeyler hiç vazgeçmediğinde gelir.
Sabırlı olmalısın. Emek ve sabrın sonunda hep güzel günler vardır.

25.İçinde bulunduğun durumu olduğu gibi kabul ettiğinde, yollar kendiliğinden açılır.

Annelerin duymaya ihtiyaç duyduğu 25 sihirli cümle