Evden Uzakta, Çok Erkenden Dünyaya Gelmek

İnci Candemir Türkiye’deki evinden Virginia Beach ‘te aile yaşayan aile dostalarının yanına tatil için gitmek üzere ayrılırken tereddütlüydü.Zira ilk bebeklerine hamileydi.
İnci tatile çıkmadan önce kadın doğum uzmanına danışmış ve onay almıştı. Risksiz geçen hamileliğinin başında henüz 5.5 aylık (23 haftalık ) olduğundan ve ziyaret 1 haftalık planlandığından , yolculuk yapmasında sakınca yoktu.
17.Mayıs günü İnci ve eşi Yaşar , Washington D.C. havaalanına inmiş ve arkadaşlarının Hampton Roads’taki evlerine doğru yola çıkmışlardı.
2 gün sonra misafir oldukları arkadaşlarının Virginia Beach’teki evlerinde İnci karnında ,bağırsaklarınıda ağrı hissetmişti.Birkaç saat sonra şikayetleri dinmeyince , yakındaki bir hastaneye müracaat etmiş ve erken doğumun başladığı anlaşılmıştı.
Bundan 2 gün sonra doktorların tüm müdahalelerine rağmen oğulları Can dünyaya gelmişti.
Can ( Jon olarak telafuz ediyor) , 16 hafta erken ve 670 gram ağırlığında doğmuştu. Fiilen bu kadar erken doğan tüm bebeklerde görüldüğü üzere Can bir dizi hayati risk taşıyan tıbbi problemle karşı karşıya kalmıştı ki , bunların arasında akciğer yetmezliğine bağlı solunum yetmezliği de vardı.

Can doğar doğmaz , CHKD Yenidoğan Yoğun Bakımda müşahede altına alındığı halde İnci çok korkmuştu.
Istanbul’da tanıdık ve bildiği doktorların gözetimi altında olmayı arzu ediyordu.
Ancak CHKD hastanesinin Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde dahi Can ‘nın hayatta kalma ihtimali düşüktü.
Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Jamil Khan , ‘’ Hamileliğin bu kadar erken evresinde dünya gelen bebeklerin yarıdan azı hayata tutunmayı başarabiliyor ‘’ demişti.
Can’ın beklenmedik 24 haftalık erken doğumu, 6 gün için planlanan Virginia tatilinin aylara dönüşmesi anlamına gelmişti.
İnci, bebeğini ilk kez kuvözde gördüğünde şok geçirmişti.’’ Öyle küçüktü ki ! Ama oğlumun minik eli ile solunum tüpüne sıkıca tutunduğunu gördüğümde , benim gibi bir savaşçı olacağını hissettmiştim ‘’ diye duygularını dile getirmekte…

İnci, tek başına tüm zamanını oğlumun kuvözünün yanı başında , onlarca doktor ve hemşire bebeğini yaşatmak için mücadele verirken geçirdi.
Candemir ailesi ABD’ye geldikten 3 hafta sonra Yaşar işi nedeniyle Türkiye’ye geri dönmek zorunda kaldı.Babasının döndüğü gün , Can’nın ciğerlerinin fonksiyonları durdu.
Doktorlar ve hemşireler kuvözü çevreleyip manuel müdahale ile ciğerlerini canlandırmaya çalışırken , İnci oda kapsının girişinde hıçkıra hıçkıra ağlıyordu.
Yabancı bir ülkede sıkışıp kalmaktan , eşinden ayı gözlerinin önünde oğlunun ölmesinden öyle korkmuştu.
Fakat Can bir savaşçıydı.Kuyruğunu dik tutmayı başardı ve ciğerleri tekrar çalışmaya başladı.
Yoğun bakımdaki kalış süresi boyunca Can’nın hemşiresi Rhonda , İnci ‘nin tüm yoğun bakımdaki diğer anneler gibi bebeğine dokunmaya çekindiğini fark etmişti.

İnci’nin o günlere ait açıklaması : ‘’ Ona dokunduğumda onu incitmekten korkuyordum .’’
Hemşire Rhonda durumun zorluğunu hafifletmeyi bilmişti , önce kuvözün çarşaflarını değiştirmesi yardımcı olması için İnci’yi motive etti.
Daha sonra İnci rahatlayınca Can’ın bezinci değiştirmesi ve onu silmesi için cesaretlendirdi.

İnci , ‘’ Türkiye’de oğluma bu kadar yakından müdahale etmeme izin verilmezdi , en fazla kuvöze bakmama izin verilirdi ‘’ demişti.
Sonunda Rhonda , İnci’yi bebeğini kucağına almak ve kanguru bakım yapmaya ikna etmişti.Kanguru bakım , bebeği ile erken kopan bağın telafi edilmesi için anne göğüsüne yatırılması sureti ile yapılan ten , koku ve ses temasıydı.
Yaşadığı duygu selini , ‘’ Oğlumun tenini hissetmek , kalp atışını duyumsamak bugüne dek yaşadığım en olağanüstü duygudu ‘’ diye dile getirmişti İnci.

Doğumdan 135 gün sonra Can , hastane bakımı gerektirmeyecek kadar toplarlamıştı.Her ne kadar gelecekte olacakları zaman gösterecek olsa da , hastane çıkış testleri Can’nın fark edilebilir tıbbi bir problem olamaksızın tamamen iyileştiğini gösteriyordu.

8 Eylül tarihinde İnci ve Yaşar , Can ‘ı Türkiye ‘deki uzun eve dönüş yolculuğu öncesi hazırlamak üzere hastaneden 5 günlük ziyaret için geldikleri arkadaşlarının Virginia’daki evine taburcu edildiler.
Hastaneden taburcu olmaya hazırlanan çift , hemşire ve doktorlara teşekkür ederken , tatil için Amerika’nın CHKD hastanesine bu kadar yakın bir bölgesini seçmiş olmayı ‘’ Kısmet ‘’ olarak adlandırdılar.
Her ikisi de Can‘nın başka bir yerde , hatta İstanbul’da dünyaya gelmiş olması halinde bu kadar şanslı olamayabileceklerine inanıyordu.
Virginia Beach Tatili , Türk çift için sürpriz bir doğuma dönüşmüştü ….

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.