Prematüre doğan bebeğiniz artık iyi, ya siz iyi misiniz?

Prematüre doğan bebeğiniz artık iyi, ya siz iyi misiniz?

Yenidoğan Yoğun Bakım günleri geride kaldı, prematüre doğan bebeğiniz sağlıklı şekilde eve taburcu oldu. İlk haftalarda uykusuz geçen evdeki uyumlanma günlerin ardından anneleri bekleyen bir başka tuzak ise duygusal yorgunluk ve yoğun endişe halidir. Yoğun bakım günlerinden kalan yüksek adrenalin yarattığı duygu yorgunluğu, çevreden bebeğin bakımı konusunda gelen doğru veya yanlış fikir beyanları , halı hazırda bebeğine annelik yapma konusunda özgüveni kaybı yaşayan Prematüre Bebek Annesininde huzursuzluk yaratır.

Bu noktada geçen anneler gününde  45 yıllık ömrümde hayattan ve annelikten öğrendiklerimi naçizane yazıya dökmek gelmişti içimden.

Hemen hemen her gün hoşnutsuzluk duyduğumuz, üzüldüğümüz ve hatta değiştirmeye güçümüzün yetmeceğine inandığımız olaylar yaşarız. Esasen olayların bize hissettirdiği duygunun kurbanı oluruz ve bu mağdur durum kabul etmesekte beynimizin besin kaynağı haline dönüşür çünkü salgıladığımız “savaş veya kaç” hormonunu biz farkında varmadan bağımlılık yapar.

Sorunlarımız , üzüntülerimiz bizim varlık nedenimiz haline dönüşür. Yani özetle olumsuz duyguların bizi elle geçirmesine ve bizi yönetmesine istemsiz olarak izin vermiş oluruz.

Oysa bildiğimiz ancak uygulamada zorlandığımız  “sen iyi olursan , herşey iyi olur”, ” başkalarını değiştirmek istiyorsan önce kendinen başla” veya  “aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde etmeyi beklemek deliliktir” felsefesi biraz gayretle alışkanlığımız haline dönüştürebilmek bizim elimizde.

Evet biliyorum hayat bazen hiç de adil değil ve hiçte olması gerektiği gibi davranmayabiliyor bazılarına. Hatta bazen bizi çok zorlu sınavlardan geçirebiliyor.

Ailelerle yaptığım çalışmalarda her zaman allaha inanarak ve güvenerek şunu söylerim.

“Rabbimiz , dağına göre kar verirmiş” ve o karların eridiği topraklarda elbet bir gün çicekler açacak. Geçmekte olduğunuz zorluklar ne olursa olsun zamanı dolana dek , birbiriyle çelişiyor gibi görünsede 3 deva vardır her derde .

  • Sabır
  • Teslimiyet
  • Gayret

Kendi annelik yolculuğunda , gerekse çalıştığım ailelerin bebeklerinde doğadaki her çiceğin farklı zamanlarda açması gibi her bebeğin zamanı geldiğinde gelişimini tamamladığını gözlemliyorum.

Gerçek şu ki bu prematüre bebeklerin büyüme ve gelişme dönemlerinde anne olarak yaşanan kaygılar olacaklara engel olmadığı gibi ancak yaşanan günleri zehir edebilmektedir.

Üstelik çalışmalar bebeklerin 0 – 3 yaş döneminde annelerinin tüm duygularını sünger gibi emdiğini ve aynaladığını göstermektedir.

Özetle biz anne olarak iyi olursak yani iyi hissedersek bebeğimiz de iyi olur . Olumlu duygular ve sevgi ile beslenen bebekler sağlıklı olur. İyi hissedebilmenin yolu ise her insana , her anneye göre değişir.

Bu nedenle naçizane annelik yolculuğunuz boyunca seçeceğiniz duygu ve tutuma çok dikkat edin çünkü o bebeğinizin geleceğidir.

Prematüre doğan bebeğiniz artık iyi, ya siz iyi misiniz?