Prematüre Bebek Anneleri Korku ile Nasıl Baş Edebilir?

Prematüre Bebek Anneleri Korku ile Nasıl Baş Edebilir?

Her gün eğitimlerime katılan veya Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden beni arayan aceleci bebeklerin ailelerine destek veriyorum. Yenidoğan yoğun bakım ve eve taburculuk süreçlerine destek olduğum, resim kolajında yer alan bebeklerin ortalama doğum ağırlıkları 1000 gramın altında idi. Prematüre bebeklerin bu zorlu yolculuklarında annelerin yaşadığı en yoğun duygu KORKU.
Yeni doğan yoğun bakımdaki ürkütücü belirsizlik, eve taburculuk sonrasında minik bebeğinin bakımı konusundaki derin endişe ve kaygıya dönüşmektedir. Ebeveynlerin kaydılarını artıran bir başka etken ise başka bebeklerin olumsuz hikayeleri ve ailelerinin paylaşımları.

Korku ile başa çıkmak için prematüre annelerine önerdiğim bazı ipuçlarını aşağıda sıraladım.

1.Başka prematüre bebeklere ait olumsuz hikayeleri asla dinlemeyin.

2.Kendinize ve kendi genetik yapınıza güvenin ve inanın. Emin olun ki siz güçlü olursanız bebeğiniz de hayata dört elle tutunacaktır.

3.Korkunun yerine Sevgi duygusunu yerleştirmeye gayret edin. Bebeğinize duyduğunuz koşulsuz ve amasız sevginin derinliğini her gün kendinize hatırlatın. Bebeğinizin sağlığına her ne olursa olsun ona olan sevginiz hiç bitmeyecek, hiç azalmayacak.

4.İçinde bulunduğunuz duruma teslim olun ve bebeğinizin her türlü haline razı olun.Yani her ne olacaksa olacak , korku ve endişe hali sizi olacaklara karşı korumayacaktır. Tam tersi olumsuzu kendinize çekecektir.

5.Tıp bilimine , doktorlarınıza ve hemşirelerinize güvenin . Onların bebeğinizi size sağlıklı bir şekilde teslim etmek için canla başla çalıştıklarına emin olun.

6.Hekimler veya hemşirelerle oluşabilecek iletişim kazalarına karşı hoşgörülü olmaya gayret edin.

7. Elinizden gelenlere odaklanın. Prematüre bebek sahibi ailelerin bilmesi gerekenleri doğru kaynaklardan araştırın.Başka ailelerin deneyimleri bazen yanıltıcı olabilir , dikkatli olun.

8.Sabırlı ve umutlu olun. Yüreğinizden bebeğinizin iyi olacağına dair inancı asla eksiltmeyin.

Unutmayın, emek varılan mutluluğun kıymetini ve değerini kat be kat artırır.Emek ve sabrın sonunda hep güzel günler vardır.

9.Her karanlık gecenin, aydınlık bir sabahı vardır. Işık saçabilmek için önce yanmak gerek demiş Mevlana.

10. Kendinize iyi bakın. Bebeğinizin en çok sevgi ve sağlık dolu bir anne ve babaya ihtiyacı vardır.

11. Bebeğinize kavuştuğunda birlikte neler yapacağınızı, nasıl vakit gecireceğinizi ve ne kadar mutlu olacağınızın hayalini kurun.Korku duygusu geldiği her an, gelecek için kurduğunuz hayalin resimine bakın.

 

İnci Candemir

Prematüre Bebek Ebeveyn Danışmanı ve Eğitmeni

0.532.598.18.68